loader image

KARDİYOLOJİ

Özel Trakya Hastanesi Kardiyoloji Bölümünün amacı bireyleri kalp damar hastalıklarından korumak, hastalık ortaya çıkmış ise durdurmak, tedavi etmek ve hatta geriye döndürmektir. Kalp damar hastalıklarında en sık karşılaşılan ve hayatı ciddi anlamda tehdit eden kalp krizinin (myokard infarktüsü) tedavisinde en önemli husus; çok kısa süre içerisinde (ilk saatler) hastaya müdahale edilebilecek tıbbi şartların sağlanabildiği merkezleri oluşturmaktır.

Ülkemizde ve dünyada yaşam kaybına en çok neden olan hastalıkların başında kalp ve damar hastalıkları gelmektedir.

Kardiyoloji Uzmanımız tam gün süre ile hizmet vermektedir.

Kardiyoloji Bölümlerinde tanı ve tedavisi yapılan hastalıklar:
. Kalp Krizi
. Koroner Yetmezliği
. Kalp Yetmezliği
. Kalp Ritm ve İleti Bozuklukları
. Kalp Kapak Hastalıkları
. Periferik Damar Hastalıkları
. Aort Damarı Hastalıkları
. Hipertansiyon
. Hiperkolesterolemi
. Doğumsal kalp hastalıkları

Kardiyoloji Birimimizin verdiği diğer hizmetleri (Tanı-tedavi sürecini kolaylaştıran ve girişimsel olmayan işlemler)

– EKG, (Kalp kaslarının tümünün elektriksel aktivitelerinin grafiksel bileşenini gösterir)
– EFOR TESTİ, (Yürüş Bandı Egzersizidir. Efor testi, kalbin çalışma şiddetini belirli devirlerle arttırırken EKG’ nin bu süreçte takip edilip kaydının yapılmasıdır. En çok koroner yetersizlik (kalbi besleyen atardamarlarda darlık veya tıkanıklık olması) teşhisinin koyulması ve bu tanı koyulmuş hastaların takibi için yapılmaktadır.
– EKOKARDİYOGRAFİ, (Kalbin anatomi ve fonksiyonlarının değerlendirilmesi, kalbin pompa fonksiyonu, kalp kapaklarının yapısı-fonksiyonu ve kalbin yapısal anormallikleri hakkında bilgiler edinme yöntemi)
– HOLTER, AMBULATUVAR (24 saat EKG takibi- Kan basıncı izlemidir. Holter testi, tansiyon sorunu, nabız veya kalp ritim bozukluğu olduğu düşünülen hastalarda tanı amaçlı uygulanan bir test yöntemleridir.)
– ÜÇLÜ TEST.

 

HEKİMLERİMİZ