loader image

KRONİK YARA BAKIM POLİKLİNİĞİ

Kronik Yara Bakım Polikliniği

Kronik Yara Bakım Polikliniğimizde konusunda uzman hekimler ve yardımcı tıbbi personel, hastanın yaralarının durumunu değerlendirerek kendisine en uygun tedaviye karar verir. Genel Cerrahi bölümümüzde görevli hekimlerimiz; yaranın özelliklerine göre bakım ve pansumanlarının yapılmasının yanı sıra yaranın özelliklerine göre de hastayı yakından takip eder.

Kronik Yara Nedir?

Geç ya da güç iyileşen veya hiç iyileşmeyen yaralara kronik yara denir. Akut yaralardan farklı olarak kronik yaraların kendine özel ortamı bulunur. İskemi, hipoksi ya da enfeksiyon kronik yara ortamının başlıca özelliklerindendir. Bir yara 4-6 hafta gibi bir süre içerisinde iyileşmiyorsa kronik yara olarak adlandırılabilir. Kronik yara kapsamında diyabetik ayak yaraları, bası yaraları, venöz ülserler, iskemik ülserler, çeşitli vaskülitlere bağlı yaralar bulunur. Yumuşak doku alanlarını kapsayan radyoterapi sonrası gelişen yumuşak doku radyonekrozları ile bazı kemoterapi ilaçlarının ekstravazasyonu (Sıvının bir damardan doku aralıklarına sızması veya boşalması hali) gibi nedenlerle de kronik yaralar gelişebilir.

Kronik yaraların ortaya çıkışına neden olan genel faktörler obezite, sigara kullanımı, beslenme bozukluğu, ileri yaş, vitamin ve eser element eksikliği, malignite, kemoterapi ve radyoterapi, bağışıklığı baskılayan ilaç kullanımı, steroid ve antikoagülan kullanımı gibi çok çeşitlidir. Bununla birlikte genel nedenler olmadan da bir yara kronikleşebilir. Bu durumda daha çok yara yerini ilgilendiren lokal faktörlerden bahsedilir. Yetersiz kan akımı, derinin aşırı gerilmesi, cerrahi yaranın uygun kapatılmaması, yetersiz venöz drenaj, yabancı cisim varlığı, enfeksiyon varlığı, yara bölgesinin hareketli olması gibi lokal faktörler nedeni ile de yara iyileşmesi gecikebilir.

Kronik Yara Çeşitlerinden bazıları;

  • Diyabetik Yaralar (Şeker Hastalarında Oluşan Yaralar)

  • Dolaşım Bozukluğuna Bağlı Yaralar

  • Varis Yaraları

  • Yatmaya Bağlı (Bası) Yaraları

  • Fiziksel Travmalara Bağlı Yaralar

  • Yanık Yaraları

  • Ameliyat Sonrası Kapanmayan Yaralar

Yara İyileşmesinde Dikkat Edilecekler

Kronik yara bakımı multidisipliner bir yaklaşım gerektirir.

Yaranın sebebi teşhis edilmeli, önlenmeli veya tedavi edilmelidir.

Kronik yara bakımı polikliniğimiz ile hizmetinizdeyiz.

Detaylı bilgi ve randevu için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Elementor #1839