loader image

REFAKATÇİ KURALLARI:

Hastalarımıza bir kişinin refakat etmesi gerekmektedir.

Olası refakatçi değişimlerinden servis hemşirelerini haberdar ediniz.

Mümkün olduğunca hastanızın yanından ayrılmayınız. Ayrılmanızı gerektirecek durumlarda görevli hemşireye haber veriniz.

Hastanemize dışarıdan gıda maddesi getirmeyiniz.

Refakatçiler (hekim ve hemşire direktifleri dışında) hastaya yönelik herhangi bir uygulama yapmamalıdırlar.

Refakatçiler hastaneye ait eşya ve malzemeleri düzenli ve temiz tutmaya dikkat etmelidirler.

Hastalarımıza huzur dolu bir ortam sağlanması için, hasta yakınlarının; hasta odası ve servis koridorunda yüksek sesle konuşmaması, gürültü yapmaması şarttır. Ayrıca odalarınızda bulunan televizyonların başkalarını rahatsız edecek şekilde kullanılmaması gerekmektedir.

Refakatçiler ilgili hekim ya da hemşire istemi dışında, hastalarını hastane dışına çıkaramazlar.

Hastalarımızın mahremiyeti açısından Kadın Hastalıkları ve Doğum ile Çocuk Servisinde kadın refakatçi bulundurulmasına özen gösteriniz

 

ZİYARETÇİ KURALLARI ve ZİYARET SAATLERİ:

12 yaş altı çocukların, ateş, öksürük, aksırık ve boğaz ağrısı gibi solunum yolu enfeksiyonu şikayeti olanların, bilinen bir enfeksiyon hastalığı ve/veya herhangi bir kronik hastalığı olan kişilerin ve yaşlıların hastanede hasta ziyaretinde bulunmamaları gerekmektedir.

Hasta ziyaretleri kısa tutulmalıdır.

Hastalarla ve hasta yakınlarıyla sarılmamalı ve öpüşülmemelidir.

Hasta odalarına girmeden önce ve çıktıktan sonra eller sabun ve su ile iyi bir şekilde yıkanmalıdır.

Hasta odalarında çevreye temas etmekten kaçınılmalıdır. Serum seti, oksijen manometresi gibi hasta ile ilgili tedavi malzemelerine dokunulmamalıdır.

Hasta yataklarına oturulmamalıdır.

Solunum yolu enfeksiyonu nedeni ile hastanede yatan hastalar mümkünse ziyaret edilmemeli, ziyaret zorunluysa hastalara 2 metreden daha fazla yaklaşılmamalıdır.

Hastaya doktorunun izni olmaksızın dışarıdan herhangi bir yiyecek veya içecek getirilmemelidir.

Ziyaret zamanları bitiminde, görevlilerin uyarıları beklenmeksizin ziyaret sonlandırılmalıdır. 

 

ÖZELLİKLİ OLMAYAN BİRİMLERDE ZİYARET SAATLERİ: Hastanemizde; ziyaret saatleri 08:30-24:00 saatleri olarak belirlenmiştir. Gece saat 24:00’dan sonra ziyaretçi kabul edilmemektedir. Bu saatlere uyulması hastalarımızın dinlenme süreleri de göz önünde bulundurularak belirlenmiştir. Ayrıca odalarda ziyaretçi sayısının da makul ölçülerde tutulması hastamızın sağlığı açısından çok önemlidir. Hastaların klinik durumuna, birimlerin işleyişi gibi bazı gerekli durumlarda, bu belirlenen zamanlarda değişiklik yapılabilir ve/veya ziyaretçi kısıtlaması uygulanabilir.

YOĞUN BAKIM ZİYARETLERİ:

Yoğun Bakım Üniteleri kritik durumda olan hastalarımızın yattığı servislerdir. Tedavinin düzenli ve sağlıklı yürütülebilmesi için bu servislerimizde ziyaretler kısıtlı olmak zorundadır.

  1. Seviye yenidoğan yoğun bakım ziyaretleri; Anne dışında yeni doğan yoğun bakım ünitesi içerisine ziyaretçi kabul edilmemektedir. Bu birim için ayrıca bir ziyaret zamanlaması belirlenmemiş olup, bebeğin klinik durumuna, beslenme ihtiyacına göre birimin sorumlu ekibi tarafından anne ziyaretleri günlük planlanmaktadır.

I. Seviye erişkin yoğun bakım ziyaretleri; Ünitenin uygun olması halinde; Pazartesi, Çarşamba ve Cuma günleri 15:00 -16:00 saatleri arasında sadece bir hasta yakını olmak şartı ile ve yoğun bakım sorumlu hekiminin onayı ile ziyaretler gerçekleştirilebilir

Güncellenme Tarihi : 18.08.2023                                                                                                                                  Editör: Cemşah YAZICI – 0506 228 00 82

Ziyaret Saatleri, Ziyaretçilerin ve Refakatçilerin Uyması Gereken Kurallar