Dil Seçiniz : Bulgarca

Fizik Tedavi

FİZİK TEDAVİ VE REHABİLİTASYON
Fizik tedavi ve manuel terapi uygulamaları ile Fizik Tedavi Merkezimiz siz değerli hastalarımızın hizmetindedir.

Fizik Tedavi (Fiziksel Tıp); Isı, elektrik akımları vb gibi fiziksel ajan ve tekniklerin Kas ve iskelet sistemi hastalıklarının tanı ve tedavisinde kullanılmasıdır.

FTR kliniğimizde ağrılı bel ya da omuzdan beyin hasarına kadar geniş bir yelpazedeki hastaların tedavisini yapmaktayız. Fizik tedavi uzmanlarımızın hastalarını genellikle artriti, tendoniti, akut ya da kronik her türlü ağrısı, işle ya da sporla ilgili bir sakatlanması olanlar oluşturur.

Ayrıca, ileri fonksiyon kayıplarına sebep olan ciddi kas iskelet sistemi sorunları da fizik tedavi uzmanlarımız tarafından tedavi edilir. Bu durumlar, doğumsal hareket bozukluğu olan bebeklerden inme sonrası hareket etmekte zorluk çeken yaşlılara kadar geniş bir yelpazedir.

FTR Kliniğimizde Uygulanan Başlıca Tedaviler:

  • Romatizma
  • Bel ve Boyun Fıtıkları
  • Osteoartroz (Kireçlenme)
  • Ramotoid Artrit
  • Ankilozan Spondilit
  • Osteoporoz (Kemik Erimesi)
  • Serebsal Palsi (Spastik Felç) Rehabilitasyonu

Serebral Palsi ( SP), doğum sırasında çocuğun beyninin bir süre oksijensiz kalmasına bağlı olarak meydana gelen beyin hasarı sonucunda ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Beyindeki etkilenen merkezlerin büyüklüğüne ve yerine göre çocukta değişik belirtiler ortaya çıkabilir.

En sık görülen şekli, kollarda, bacaklarda aşırı kasılmalarla birlikte olan “spastik” tipidir. Bundan başka istemsiz hareketlerle birlikte olan atetoid veya ataksik tiplerde olabildiği gibi, kasılmaların çok az olduğu hipotonik tipte veya bunlardan ikisinin bir araya geldiği karışık tiplerde de olabilir. %30 kadarında zihinsel gerilik olabilir. Ülkemizde SP görülme sıklığı yaklaşık binde 5 kadardır. İkiz veya üçüz doğumlarda, erken doğanlarda bu sıklık artmaktadır.

SP’li çocuğun tedavisi bir ekip işidir. Bu ekipte Fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanı hekimin yanı sıra fizyoterapist, ergoterapist, anne- baba, özel eğitimci , ortopedist, ortez uzmanı ve psikolog ayrı ayrı görev üstlenmelidir. SP’li çocuğun rehabilitasyonu son derece karmaşık bir süreçtir. Fizik tedavi ve uğraşı tedavi yöntemleri, nörogelişimsel tedavi, fonksiyonel becerilerin kazandırılması, ortez adı verilen yardımcı yürüme cihazları ve uyarlanmış araçlar genel rehabilitasyon yöntemlerini oluştururlar

Ortopedik Rehabilitasyon

Kemik kırıkları sonucu oluşan eklem kısıtlılıkları ve kas güçsüzlüklerinin ve eklem bağlarının gerilmesi ve yırtılmaları rehabilitasyonu tedavinin en önemli aşamalarındandır.

Ortopedik ameliyatlardan sonra rehabilitasyon fizik tedavinin en önemli uğraş alanlarından biridir. Menisküs ve bağ lezyonlarına bağlı diz artroskopisi, omuz artroskopisi, el cerrahisi, ayak bileği cerrahisi, kalça ve diz eklem artroplasti ameliyatları gibi ortopedik ameliyatlardan sonra eklem kısıtlılığını önleme ve düzeltme, kas gücünü arttırma ve fonksiyon kaybını düzeltmek amacıyla rehabilitasyon tedavisi uygulanmaktadır.

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Kliniğimiz son teknolojiye uygun cihazlarla yapılandırılmış olup tedaviler deneyimli fizyoterapistler tarafından uygulanmaktadır.

ESWT “Topuk Dikeni Kırma Uygulaması”(Extracorporeal Shock Wave Therapy) Tedaviye dirençli tendon ve diğer yumuşak doku hastalıklarının tedavisinde kullanılan çok etkili bir tedavi yöntemidir. Özellikle tenisçi dirseği, golfçü dirseği, topuk dikeni, aşil tendiniti ve omuz tendinitlerinde kullanılmakta ve başarılı sonuçlar alınmaktadır.